Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2010

Πήρε το ντέρμπι ο Άρης 69-59 τον ΠΑΟΚ

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, επικρατώντας με 69-59 του ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1. Φανταστική ατμόσφαιρα δημιούργησαν στο «Αλεξάνδρειο» οι οπαδοί των «κιτρίνων», που στο τέλος αποθέωσαν τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ.

1ο δεκάλεπτο: 0-2, 2-9, 7-12, 14-14.
2ο δεκάλεπτο:17-16, 20-19, 30-21, 35-24, 37-31.
3ο δεκάλεπτο: 43-31, 45-34, 48-39, 49-42.
4ο δεκάλεπτο: 50-44, 50-49, 57-55, 63-55, 69-59.

Ύστερα από ένα «νευρικό» ξεκίνημα (το σκορ παρέμεινε 0-0 τα πρώτα τρία λεπτά), ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 7-2, αλλά χάρις στους Μάιλς και Κλαρκ ο Αρης βρήκε λύσεις και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο (14-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, Σούλης Μαρκόπουλος, επέλεξε να αμυνθεί σε σχηματισμό ζώνης, την οποία όμως «τιμώρησε» ο Κακιούζης σκοράροντας δύο συνεχή τρίποντα και άλλα τόσα δίποντα, φτάνοντας τη διαφορά στο +11 (32-21). Οι διεισδύσεις του Καυκή και κάποιες προσπάθειες του Μονρό έριξαν τη διαφορά και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 37-31.
Στη συνέχεια, ήταν ο Γκρέγκορι που συντηρούσε τη διαφορά στο ίδιο επίπεδο (49-42 το 3ο δεκάλεπτο), για να μειώσει σταδιακά ο ΠΑΟΚ στον πόντο (50-49) αναγκάζοντας τον Μπλατ σε εσπευσμένο τάιμ άουτ. Ο Ρίτσαρντσον και ο Κλαρκ, εκ νέου, έδωσαν το «οξυγόνο» που έλειπε από την επίθεση της ομάδας τους (54-49), οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου στο καλάθι (57-55), αλλά ο Κλαρκ αρχικά και ο Κακιούζης στη συνέχεια πέτυχαν πέντε αναπάντητους πόντους και «κλείδωσαν» το ματς για την ομάδα τους.

ΑΡΗΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Κλαρκ 16 (4), Μπετς 4, Ρίτσαρντσον 4, Χατζηβρέττας 6 (1), Ντικούδης 3, Πάουνιτς 8 (1), Κακιούζης 18 (2), Μπάρλος 4, Μάιλς 6.
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μονρό 7, Καυκής 2, Γκρέγκορι 16 (1), Ταπούτος 6, Μιλισάβλιεβιτς 4, Καλαϊτζίδης 3 (1), Παπαδόπουλος 9, Ντρόμπνιακ 8 (1), Γκετσέφσκι 4.